czwartek, 19 grudnia 2024

ŚWIĄTECZNY TEATRZYK KAMISHIBAI - CZYTAMY

Opowiadania Tove Jansson’a pt. "Choinka" z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai stanowi świetną okazję do zapoznania dzieci z urokiem świąt w świecie Muminków. Opowieść przedstawia, jak Muminki po raz pierwszy przygotowują się do Wigilii, wierząc, że jest to groźna i tajemnicza postać, która przyjdzie głodna o zmroku. Kamishibai, dzięki ilustrowanym kartom, ożywia tę pełną humoru i ciepła historię, angażując dzieci w aktywne przeżywanie opowieści. Ta forma wspiera rozwój wyobraźni, uczy współdzielenia emocji i buduje więź z literaturą. Teatrzyk zakupiono ze środków NPRCz 2.0.

czwartek, 12 grudnia 2024

POCZYTAJMY SOBIE- AKCJA CZYTELNICZA DLA RODZICÓW/OPIEKUNÓW I DZIECI

 Szanowni Rodzice / Opiekunowie!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem zwracam się do Państwa bezpośrednio z propozycją prostego wspólnego działania. Proszę się nie obawiać – nie będzie to wymagało jakichś żmudnych działań.

 Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy robić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku rozwój i szczęście. Bywamy przytłoczeni przeróżnymi poradami i zaleceniami, nie zawsze mając czas na ich wdrażanie. Przesyt tych wszystkich możliwości i powinności tworzy wyrzuty sumienia i sprawia, że tracimy energię na rozmyślanie, zamiast skupić się na zwykłym, wartościowym spędzaniu czasu, który tak szybko ucieka.

 Receptą na te problemy jest zwykłe, tradycyjne czytanie dzieciom książek. A gdy są starsze, to czytanie ich razem z nimi. Czytania nie trzeba planować ani się do niego przygotowywać. By czytać, nie musimy być kreatywni, wypoczęci ani w dobrym humorze. Po późnym powrocie z pracy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest ciemno za oknem, wystarczy położyć się z dzieckiem i poczytać, łącząc coś wartościowego z odpoczynkiem oraz dobrym czasem również dla siebie. Tych 20 minut sprawi, że dzień będzie trochę lepszy, że zrobimy coś wykraczającego poza zwykłe obowiązki.

 Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie i babcie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

 Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Jest również antidotum na tak powszechne przebodźcowanie i trudności w skupieniu się.

 Zresztą czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

 Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający książki są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają.

 Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale z reguły tworzy je rodzina. Utrzymanie nawyku czytania książek w obliczu tylu atrakcyjnych pożeraczy czasu i tak jest dla dzieci bardzo trudne. Ułatwiajmy im to, bo to jedna z najważniejszych kompetencji.

 Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w naszej akcji „Poczytajmy sobie”, która zachęca do czytania z dziećmi książek oraz rozmawiania na ich temat. Ze swojej strony obiecuję zadbać o własną część, ułatwiając udział w maksymalnym stopniu: zachęcając Państwa dziecko oraz proponując odpowiednie książki i materiały.

 Mam nadzieję na udaną współpracę i życzę mile spędzonego czasu z książką.

 Z wyrazami szacunku

Państwa biblioteka szkolna



DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM KSIĄŻKI?

 Szanowni Państwo!

Proponujemy akcję czytelniczą dla rodziców/opiekunów i dzieci. Idea akcji jest bardzo prosta! Wystarczy z dziećmi poczytać i uzupełnić kartę pracy, którą można pobrać w bibliotece szkolnej. Dlaczego warto czytać dzieciom książki?  Odpowiedź zawiera plakat przygotowany przez redakcję Biblioteki w szkole. Akcja zakończy się pod koniec lutego wręczeniem dyplomów dla uczestników.



czwartek, 5 grudnia 2024

CZYTAMY- NPRCZ 2.0


W klasie 1 odbyły się zajęcia, podczas których czytaliśmy książkę pt. "Maba".        Jest to baśń, która porusza ważne tematy, takie jak brak tolerancji i trudne uczucia,  z jakimi spotyka się główna bohaterka. Maba, mimo trudności, stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie, a książka pomaga dzieciom zrozumieć, jak ważne jest szanowanie innych oraz wyrażanie empatii.

Po przeczytaniu książki, dzieci wzięły udział w twórczej części zajęć.            

Każdy z uczniów napisał dobre słowo, które stało się częścią płaszcza otulającego Mabę. Był to symbol ciepła, wsparcia i miłości, które można ofiarować drugiemu człowiekowi. Dzieci z zaangażowaniem wybierały słowa, które miały moc poprawiania nastroju i wyrażania pozytywnych emocji, co było pięknym nawiązaniem do przesłania książki.

To był bardzo owocny dzień pełen refleksji, kreatywności oraz budowania atmosfery wzajemnego szacunku i przyjaźni w klasie.

NIEKALENDARZ- CZERWIEC

 1. Kolejny rok szkolny za Tobą! Zastanów się, która z lektur najbardziej Ci się w tym roku spodobała, i powiedz o tym bliskim! 2. Lato to b...